Kancelaria Adwokacka Monika Piech-BalickaBezpieczeństwoZaufanieProfesjonalizmSzybkośćKompetencje
Zadzwoń do nas! 42 633 45 45 502 412 081
Napisz do nas

Testament


Ostatnia wola na wypadek śmierci

Każdy ma prawo do swobodnego rozporządzania własnym majątkiem i dysponować nim wedle swojego uznania. Każdy ma również prawo do przekazania go innej osobie w przypadku swojej śmierci. Najprostszą i najskuteczniejszą formą przekazania woli jest sporządzenie testamentu. Należy przy tym wiedzieć, że aby testament był ważny musi spełniać kilka warunków:

  1. Testament może spisać tylko jedna osoba - nie można spisać wspólnego testamentu męża i żony.
  2. Testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy.
  3. Testament może napisać tylko osoba pełnoletnia i poczytalna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
  4. Testament musi być sporządzony w stanie umożliwiającym samodzielne podjęcie decyzji i wyrażenie woli.
  5. Nie będzie ważny testament sporządzony pod wpływem groźby, błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby nie ten błąd, spadkodawca nie sporządziłby testamentu o takiej treści.
  6. W testamencie, jako spadkobiorcę można wyznaczyć jedną lub kilka osób.
  7. Można określić wyraźnie wysokość udziałów przypadających poszczególnym osobom lub tego nie wskazywać. Wtedy osoby te będą dziedziczyły w częściach równych. 

Czy testament trzeba spisać u notariusza?

Nie ma obowiązku spisania testamentu u notariusza, nie ma też konieczności notarialnego  potwierdzania testamentu. Jeśli testament spełnia wymogi formalne wystarczy go spisać własnoręcznie. Jednakże, decydując się na własnoręczne spisanie testamentu bez udziału notariusza, trzeba mieć świadomość, że możemy nieumyślnie spowodować, że testament taki będzie nieważny z powodów formalnych lub będzie trudny do właściwego zinterpretowania.

Najbezpieczniejsze i najpewniejsze jest sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego. Mamy wtedy pewność, że ostatnia wola będzie wyrażona precyzyjnie, ważna i niemożliwa do podważenia. Również wtedy, gdy chcemy w testamencie zawrzeć zapis lub polecenie, będzie lepiej, gdy skorzystamy z porady prawnej notariusza i za jego pośrednictwem sformułujemy swoją ostatnią wolę. Koszt notarialnego sporządzenia testamentu nie jest wysoki, a daje gwarancję skuteczności.

Wzory testamentów oraz zasady własnoręcznego pisania testamentu znajdziesz na podstronie www.adwokat-lodz.com.pl/wzory-zasady-pisania-testamentow. Możesz również skorzystać z pomocy podstrony z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ – Frequently Asked Questions)

 

 

Autor: adw. Monika Piech-Balicka
Adwokat od 2004 roku wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi
Założycielka i właścicielka Kancelarii Adwokackiej Moniki Piech-Balickiej